Yeni Nesil Ödül: Steak House

Eskiden hangi oyun oynanırsa oynansın girilen iddialar hep baklava üzerine olurdu. Şimdi işler değişti. Artık insanlar bir tepsi baklavadan ise kişi başı bir steak houseyi tercih ediyorlar. Kültür değişiyor ve insanlar da buna ayak uyduruyorlar. Son moda olan şey işte bu steak housede bir porsiyon hamburger, pirzola ve diğer yiyecekler.

Türkiye’deki en bilinen futbol oynama sahaları halı sahalardır. Halı sahalara çim saha da denir, ama yaygın olan ismi halı sahadır. Halı sahalar da ikiye ayrılır: kapalı halı saha ve açık halı saha. Bunların özellikle kapalıları akşam ve gece maç yapmak için çok müsaittir. Çünkü bu sahaların uygun aydınlatma sistemleri vardır. Türkiye’de erkekler için en eğlenceli akşam aktivitesi anketi yapılsa yine ilk üçte “akşam halı saha maçı” yer alır.

Karanlıkta, işten çıkmış erkekler en yakın arkadaşları ile oluşturdukları ve kolay kolay da bozmadıkları takımları ile kıyasıya mücadele ederler. Bu takımlarda kimi zaman bir atletik kişi bile olmaz. Ama hırs ve mücadele son noktadadır.

Halı saha maçları öyle spor olsun diye de yapılmaz. Ucunda mutlaka bir ödül veya ceza vardır. Genellikle şerbetli tatlılar üzerine yapılan oyunlar, gece eğlencesinin en tatlı kısmıdır. Ölesiye yorulan bedenler galibiyet ve mağlubiyet neticesinde bir teselli ya da tebrik arar. İşte yenileni teselli eden şey, kendi ceplerinden çıkan paralarla alınan baklava ya da başka bir tatlı olur. Yenen ise bedavaya yediği tatlının tadına varır.

Ama son haberler bu kültürün değiştiğini gösteriyor. Yorgun ve aç bedenler tatlıcılara değil soluğu steak houselerde alıyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bu furyanın çığ gibi büyüdüğünü görüyoruz. Bir grup erkek ıslak saçları ile steak houselerde burgerlerini, steaklarını iştahla yiyorlar.

Değişen yemek kültürümüzün etkilemediği yer yok gibi. Tatlının yerini lezzetli çedar peynirler, steak peynirler, soğan halkaları ve eşsiz soslarla hamburgerler çoktan almış görünüyor. Steak houselerin sadece akşam yemekleri, öğlen arası keyifleri yerini değil o yılların alışkanlığını da aldığı görünüyor. Kebapçılar bile bu durumdan rahatsızken steak house sahiplerinden mutluluk haberleri geliyor.