Steakhouse Sipariş Rehberi

Son yılların popüler steak houselerinden birine gitmeye karar verdiniz.Daha önceki et deneyimlerinden farklı bir deneyim yaşamak istiyorsunuz. Ama karşınıza gelen menüyü sizi şaşırtıyor ya da garsonun sorduğu sorulara nasıl cevap vereceğinizi bilmiyor olabilir misiniz? İşte size steakhouse seçiminizde yardımcı olacak rehberimiz:

Et bizim için dana, kuzu, keçi veya koyun eti olarak ayrılıyorsa bu et seçiminde size yardımcı olacak bir bilgi değildir. En azından kasaba değil steak houselerden birine gittiyseniz et seçiminde yeterli olmaz. Nasıl bir et yemek istediğinize karar vermek için eti tanımanız lazım. Hangi et türü hayvanın neresinden elde edilir. Biftek nedir, bonfile nedir bunları bilmeniz lazım.

Etin birçok hali var. Bunu farklı bir yazımızda paylaşmıştık. Hayvanın hangi bölgesinden ne eti elde edildiğini bildiğinizi farz eder isek kemikli et mi kemiksiz et mi tercih edilmeli? T-bone olarak da menülerde gördüğümüz kemikli etlerin de çeşidi oldukça fazladır.

Bizim mutfağımızda küçükbaş büyük baş hayvanların kemikli kısımları da çok sevilmekte. Ama bir steakhouse yemek istiyorsanız kemikli kemiksiz etin artılarını bilin.

Kemikli etin artıları kemiğin eti korumasıdır. Nemli kalan kemik ete bir tat katar. Aynı zamanda bazı kişiler kemiği de kemirmeyi severler. Çünkü kemiğin içinde ve kenarlarındaki et oldukça lezzetlidir. Kemik etten daha geç ısınır daha geç soğur. Böylece tabağınıza konan eti daha uzun süre sıcak yiyebilirsiniz. Kemiksiz et ise sadece kemiğin artılarını taşımamaktadır. Lezzet ise aynı. Ama bazı kişiler kemik ile uğraşmaktan hoşlanmazlar ve kemiksiz eti tercih ederler.

Dananın kuyruğunun koptuğu yer etin pişme miktarı. Yine farklı bir yazımızda paylaştığımız üzere etin pişme şekli oldukça önemlidir. Ama bu da bir tercihtir. Herkesiz damak zevkine göre bir et pişme türü vardır.

Az pişmiş et: Mühürlenen ve içi kırmızı kalan ettir. Bu et içindeki proteinlerin oldukça korunduğu sağlıklı bir ettir. Ama çiğ sevenler tüketmeli.

Orta az pişmiş: Etin mühürlenmesinden sonra bir süre daha pişer. Etin dış kısmı pişmiş iç kısmı ise çiğdir.

Orta: Klasik miktarda pişmiş ettir.

Çok pişmiş: Yanma derecesinde kuru olan ettir.