Steak House Modası

Türkiye’nin yiyecek sektöründe son yıllarda popülerleşen yeni nesil kahve dükkânları, yeni nesil tatlıcılar ve yeni nesil etçiler oldukça ilgi görmektedir. Steak House olarak bilinen bu mekânlarda etler yapılıyor ve kebapçıların pabucu bir bakıma dama atılıyor. Nedir steak houseleri bu kadar moda yapan ya da hangi hızla yayılmaktalar? Bu yazıda size steak house modasından bahsedeceğiz.

Her mahallede bir adet lokanta olur desek kimse hayır demez. Her ülkenin bir yeme kültürü varsa bizim de böyledir. Lokantalar, kebapçılar bizlerin yeme kültürünün başında gelirken artık bu yavaş yavaş değişmekte.

Nusret’in oluşturduğu et furyası her bütçeden girişimcinin ağzını sulandırdı ve steakhouse modası başladı. Biftek yemek isteyenler, bonfile yemek isteyenler kebapçılara, kasaplara değil steak houselere gidiyor ve bir steakhouse yemek istiyorum diyor.

Steak biftek demek, house de bildiğimiz ev. Aslında biftek evi anlamına gelen bu ifade bizim kebapçılara denk geliyor. Ama pişirme türü ve pişen etlerin kesimi gibi farklılıklar nedeniyle yurtdışındaki ayrım ülkemizde de oluştu. Yeni et mekânlarının adı steak house oldu.

Et sever bir ülke olan Türkiye’de etin her türlüsü muhakkak ki karşılık bulacaktı. Nusret’in kendi restoranını tanıtırken kullandığı görseller ve videolara ilgi çok büyük oldu. Bu da insanların yüksek fiyata rağmen Nusret’in restoranına gitmelerini sağladı.

Ancak hem mekân hem de fiyat olarak Nusret’e gidemeyenler arayışa başladılar. Bunun üzerine hem steak yemek isteyen hem de Nusret’e gidemeyenler için mahallelerde kurulan yeni nesil et restoranları açılmaya başladı.

İstanbul’daki furya öyle güçlendi ki herkes hem sosyal medyadan hem de geleneksel metotlarla yarışlara başladı. Herkes hem farklı bir şeyler sunmak hem de arananı ortaya koymak için elinden geleni yapıyor vee insanların steak house rüzgârına cevap veriyor.

Bir akşam ya da hafta sonu yemeğe çıkmaya niyetlenen çoğu insanın ilk seçimi steak houseler olmakta. Etin yanında getirilen mezeler, etin üzerindeki soslar, baharatlar ya da farklı et türlerini yemek oldukça keyifli geliyor. İstanbul’da her mahallede açılan steak houseler aynı hızla Türkiye’ye de yayılmakta.