Izgara Yaparken Ormanı Yaktı

Yaz aylarının vazgeçilmez alışkanlığı ızgara 1 hektarlık ormanlık alanın zarar görmesine neden oldu. Denizli’nin turistlik ilçesi Pamukkale’de [b]ızgara[/b] yapmak isteyen gençlerin dikkatsizliği orman yangınına neden oldu.

Pamukkale’de piknik yapmak için bir araya gelen şahıslar mangal yapmak istediler. Mangal ateşini rüzgarın etkisinden koruyamayan gençler ister istemez bir yangına neden oldular. Izgaradan sıçrayan ateş ağaçların bir bir yanmasına neden oldu. İtfaiye ekiplerinin gelip yangını:http://www.gunes.com/yasam/beykozda-orman-yangini-mudahale-suruyor-904515 kontrol altına alana kadar 1 hektarlık alan yandı.

Pamukkale’nin, Aktepe Mahallesi’ndeki Gökpınar Baraj Göleti yanındaki ormanlık alanda, piknik yapan kişilerin yaktığı mangal ateşinin kuru otlara sıçraması nedeniyle yangın çıktı. Rüzgarın etkili olduğu öğle sonrasında alevlerin yayılması hız kazandı. İtfaiye ekipleri hemen olay yerine intikal etseler de alevlerin sönmesi bir saati buldu. 1 saatte 1 hektarlık alan zayi oldu.

Emniyet ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

Et Yeme Keyfi Zehir Olmasın

Yaz aylarında herkes [b]mangal[/b] yapma derdine düşer. Hatta sadece yazları değil, kışın güneşli günlerde bile çoğumuz ormanlık alanlara, koruluklara, yeşillik mesire alanlarına gideriz. Bilen bilmeyen herkesin tek derdi [b]ızgara et[/b] pişirmektir.

Ancak ateşle oyun oynanmaz. Izgara yapmak herkese göre bir şey değildir. Çünkü işin uzmanı olan kişiler hangi havalarda ızgara yapılacağını iyi hesaplarlar ya da ızgara yaparken doğayı ve kendilerini korumayı bilirler.

Hafif bir rüzgarda bile etrafa kıvılcımın sıçrayacağını hesaba katmak gerekmektedir. Bundan dolayı bir bilenle uygun mekanda ve uygun hava koşullarında çevremize dikkat ederek ızgara yapmamız gerekir.

İlla Izgara Yapmak Zorunda Değiliz

Izgarada et pişirmek oldukça lezzetlidir ve ülkemizde çok sevilir. Ama ızgara et yemek için illa şef olmamıza gerek yok. Çok iyi kebapçılar, [b]steakhouse[/b] restoranlar mevcut. Hatta ızgara yapılan açık büfe mekanlar bile var, etinizi seçiyorsunuz şefler sizin için pişiriyor.

Her şeyin bu kadar yaygın ve erişilebilir olduğu bir dönemde acemilerin tek başlarına ızgara yapma sevdası kötü sonuçlar doğuruyor. İnsan küçük paralarla ızgara et yiyebilir ama bir ağacın ya da ormanın yeniden büyümesi yıllar alır. Herkesin doğayı koruması gerekir.