İstanbul’da Yeni Steak House

Çin’de dijital yayın yapan Thatsmag dergisi her yıl düzenlediği gibi bu sene de “Yılın Restoranı” yarışması düzenledi. Yarışmayı bir Türk’ün işlettiği steak house kazandı. İşte ayrıntılar.

Çin’de dijital yayın yapan Thatsmag dergisi bu sene de her yıl olduğu gibi büyük bir katılım sağlandığı yarışma yaptı. “That’s PRD Food and Drink” adlı yarışma ile ülkenin en iyi yemek ve içki mekanlarının seçiliyor. Yaklaşık dokuz yüz milyon kullanıcısı bulunan bir uygulama olan Wechat üzerinden yapılan yarışmanın etkisi oldukça güçlü. Çin’de günlük hayatın önemli bir parçası olan sosyal mesajlaşma ve paylaşım uygulaması Wechat

Türkiye’den Çin’e giden bir girişimci olan Birol Dinçli Bolu Mengen’den yetişmiş bir aşçı. Türkiye’de aldığı mutfak ve aşçılık eğitimini Çin’deki restoranında sanata çeviren Birol Dinçli tüm dünyada popüler olan steak houselerin bir örneğini Çin’de açtı.

Çin dünyanın en büyük ülkesi. Yaşayan insanların sayısı ve coğrafik konum olarak oldukça büyük olan bu ülkede her türlü yemek tarzı bulunuyorken Birol Dinçli hem Türk mutfağının tadını hem de steak house kültürünü Çin’e taşıdı.

Çin’in güneyinde yer alan Şıncın şehrinde açtığı “Bus Grill Turkish Steakhouse” isimli mekan sadece bu şehrin insanlarını değil farklı şehirlerden gelen kişilerin de ilgisini çekti. Oluşan bu etkiden dolayı “That’s PRD Food and Drink” adlı yarışmada Birol Dinçli’nin “Bus Grill Turkish Steakhouse” isimli mekanı “Yılın Restoranı” seçildi.

Hem Türk damak lezzetini hem de steak house dünyasını Çinlilerle buluşturan açşı Birol Dinçli verdiği röportajda kendisinin ülkesinin kültürünü Çin’e tanıtmakta olduğunu belirtti. 900 milyonluk kullanıcısı bulunan bir uygulamadan yapılan yarışmada birinci olmak da ayırca steak housenin ne denli başarılı olduğunu gösterdi.

Bir yandan Nusret’in ünü bir yandan dünyanın farklı yerlerinden gelen böyle haberler et tutkusu olan bir kültürün steak house ile nasıl yayıldığını göstermekte. Türkiye’de her gün yeni bir steak house haberi gelirken dünyadan da bu haberleri duymak ülkemiz için sevindiriciyken bir yandan da klasik kebapların yerini steak houseler mi alıyor acaba dedirtiyor.