Tokken Asla Yapmayın!

Aç ayı oynamaz ancak, tok ayının da pek hareketli olmaması gereken durumlar olabilir. Tıka basa doluyken ya da yemekten hemen sonra yapmamanız gereken şeyler var.

Mide için ikinci beyin denir. Çünkü midenin durumu vücudumuzu direkt etkiler. Ya da ruhi ve fiziki durumumuz midemizi birinci elden tesir eder. Bağırsaklarımız da aynı şekilde hassas ve kritik bir organımızdır. Kısacası sindirim sistemimiz bizim ruh halimizi ve bedeni konforumuzu belirler.

Yeme içme biçimlerimizi bu konulara dikkat ederek şekil verebiliriz belki. Ama bir de yemek içmeden sonra yapacaklarımız var. Bunlar da aynı şekilde insanın sağlığına etki eder. Tokken asla yapılmaması gereken şeyleri sizler için sıraladık.

Güzel bir yemek yediniz, üzerine tatlı bir de çay. Tıka basa toksunuz. Televizyonun karşısına geçtiniz derken esnemeye başladınız. Hafif hafif uykunuz geldi derken bir bakmışsınız ki kaçıncı rüyadasınız. İşte bu yemekten hemen sonra uyumanın verdiği zararı bilseniz bir daha uyumaya tövbe edebilirsiniz.

Yemek yedikten sonra hemen yatmak sindirim sisteminin çalışma düzenini bozar. Uykuya geçerken beden enerjisini yarıya indirir. Ancak yeni yemek yediyseniz bir anda enerjisini akıttığı mide, vücut düzeninizi bozar.

Bu şekilde yapılan bir uyku mide rahatsızlıklarını attırdığı gibi felç olma ihtimalini arttırır.

Yemekten sonra insanlar damak zevkine göre hemen bir çay ya da kahve arar. Hatta bunları içmeden baş ağrısının geçmeyeceğini ya da yemeğin sindirilmeyeceğini ifade eder. Herhangi bir çay türü veya kahveyi yemekten en az bir saat sonra tüketmeniz lazım. Eğer daha erken tüketirseniz demir emilimini engeller. Bu da vücudunuza besinler yoluyla gitmesi gereken vitaminlerin alımını engeller.

Evet, en çıldırtıcı konulardan biri de budur. İnsanlar özellikle tıka basa yediklerinde, dur biraz egzersiz yapayım derler. Fazla yemenin vicdan azabını sporla atmayı planlarlar. Çünkü toksanız ve fazla kaçırdıysanız bunun geri dönüşümü olacaktır.

Eğer yemekten hemen sonra spora dair bir aktivite yaparsanız yükselen kan basıncı iyice artar. Yani kalp bir yandan yemek yediğiniz için midenize hücum eder, bir yandan da spor yapmanız için kaslarınıza koşar.