İstanbul’un Yöresel Et Dünyası, Kadınlar Pazarı

İstanbul’un hem ismi ile, hem de yapısıyla farklılık yaratan bir pazarı var: Kadınlar Pazarı. İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan bu pazar, meşhur Fatih İtfaiye’sinin arkasında yer alıyor. Bozdoğan Kemeri’ni geçtiğinizde karşınıza uzun bir meydan çıkıyor. İşte burası Kadınlar Pazarı. Kadınlar Pazarı, hem yöresel kebapların yapıldığı restoranlar, hem de yöresel kahvaltılıkların satıldığı şarküteriler ile dolu. Pazarın bir tarafı restoranlara ayrılmış durumda. Diğer tarafta ise şarküteriler ve kasaplar var.

Kadınlar Pazarı’ndaki kasaplar hem daha uygun fiyata satış yapmakta, hem de her kasapta bulamayacağınız şeyleri satmaktalar. Sakatat veya büyük parça et alabileceğiniz bu kasapların etleri ise çok taze. Şarküterilerde ise her yerde bulamayacağınız yöresel kahvaltılık ürünler ve kuruyemişler bulunuyor. Özel peynirlerden, tereyağlarına, reçellerden ballara, her şeyi burada uygun fiyata bulabilirsiniz.

Restoranların ise gözdesi büryan kebabı. Büryan özellikle Siirt ilinde çokça yapılan bir yemektir. Kuzu, buhar ile pişirilir. Kendi yağında tat alan bu et için ekstradan hiçbir şey eklenmez. Sade ama lezzetli olan bu yemek, Kadınlar Pazarı’nın şanıdır. Aynı yörelere ait perde pilavı da meşhurdur. Bu iki tat dışında klasik kebaplar, pide ve lahmacunlar da servis edilmektedir.

Kadınlar Pazarının İsmi

Kadınlar Pazarı’nın ismine dair birçok söylenti vardır. Çünkü, kadınların satıldığı bir pazar anlamına geldiği sanılabilir. İnsanların böyle düşünmesinin altında her ne yatarsa yatsın, Osmanlı’da kadınlar resmi olarak satılmasa da köle pazarları bulunuyordu. Bu pazarlar da şu anda ismi Kadınlar Pazarı olan yerde değil, İstanbul’un Haseki semtindeydi.

Kadınlar Pazarı ismininin Bizans döneminden geldiği düşünülmektedir. Bizans döneminde, İstanbul’da, bu civardaki esnafın çoğunluğunu kadınlar oluşturuyordu. İstanbul’un fethi ile değişmeyen şehir hayatında bu çarsıda kadınlar çalışmaya devam etmişler. Esnafı kadınlardan oluşan bu pazara genellikle kadınlar gidiyormuş. Çünkü kolalıkla dolaşabildikleri bir alanmış. Adı da, aynı şekilde kullanılmış ve bugünlere gelmiş. Tabii bunların hepsi bir rivayet.

Bugün, kadın esnafın pek de olmadığı, çoğunluğunu Siirtlilerin oluşturduğu pazardan eliniz boş dönmeniz pek de mümkün değil. Gerek yiyecekleri, gerekse kahvaltılıkları ile yöresel bir lezzet durağı. Herkesin en az bir kere gitmesi gereken bir yer.