İstanbul’un Kebapçı Semtleri

İstanbul’da, her mutfağı içinde barındıran bir yemek kültür vardır. İstanbul’a yolu düşen herhangi bir ülkenin vatandaşı muhakkak aradığı tadı bulur. İstanbul, ülkemizin farklı kültürlerinden gelen insanların da arzu ettikleri her tadı bulabilecekleri bir cennet.

İstanbul’un her bir semtinde birçok farklı lezzet bulabilirsiniz. Ama bazı semtlerde durum bundan farklıdır. O semti, adresini bilmeseniz de havadaki ızgara kokusundan bulabilirsiniz. Yani aşağı yukarı tarif edilen bir adresi ızgara kokularını takip ede ede bulabilirsiniz.

Sofular Mahallesi

Fatih’in Sofular mahallesi, İstanbul’un en eski kebapçı mahallelerinden biridir. İnsanların genel olarak Aksaray olarak bildikleri bu muhitte, hemen hemen her binanın altında bir kebapçı vardır. Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Hatay, Malatya, Erzurum… Bu liste uzar gider. Etleri ile meşhur her ilin en az bir kebapçısı vardır burada. Belki İstanbul’un başka yerlerinde kolaylıkla bulamayacağınız lezzetler ya burada karşınıza çıkar, ya da farklı uygulamalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Sabah işe giderken çorba içebileceğiniz gibi ciğer kebabı da yiyebilirsiniz. Kebapların yanında gelen mezeler ise oldukça zengin ve lezzetlidir. Burada oturacağınız herhangi bir restoran sizi asla hayal kırıklığına uğratmaz. Yedikleriniz ve içtikleriniz için ödeyeceğiniz para ise, sizi yediklerinizden daha mutlu edebilir.

Güngören Köyiçi Kebapçıları

Aksaray Sofular’da yedikleriniz ve fiyatları sizi çok mutlu ettiyse, daha da mutlu edecek başka bir yerin adresini veriyoruz. Burası Güngören’e bağlı Köyiçi mahallesindeki kebapçılar sokağı. Bu sokak zaman içinde trafiğe kapandı ve birbirini izleyen birkaç sokak sadece kebapçılara ayrıldı.

Buradaki kebapçılarda ise daha uygun fiyata çok lezzetli kebaplar, çorbalar ve mezeler yiyebilirsiniz. Aralarında bazı restoranlar var ki, ismini duymayan kalmadı.

İstanbul’un her semtinden müşterilerini ağırlayan Köyiçi, farklı bir sürpriz de sunuyor: Köyiçi tatlıcıları. Gaziantep ve Diyarbakır yöresine ait lezzetleri taze taze getiren tatlıcılar, hem uygun fiyata, hem lezzetli, hem de taze tatlıları ile kebapçılardan çıkanları mutlu ediyor. Kebabın üstüne tatlıyı nasıl yiyeceğini düşünen zayıf insanlar olabilir. Ama kebaplar öyle hafif ki, tatlı yemeye her zaman yeriniz olacaktır. Köyiçi’ne giderken düşüneceğiniz tek şey arabanızı nereye park edeceğiniz olsun.