Steakhouse’lar Neden Bu Kadar Sevildi?

Türkiye etçil bir ülke. Etin her türlüsünü yiyoruz. İlk çağlardan bu yana, yani yerleşik hayata geçmeden önce dahi et sever bir millettik.

Anadolu’nun her bir bölgesine has et yemekleri, Osmanlı’dan kalma saray tarifleri ortaya dillere destan bir mutfak çıkardı. Özellikle et deyince ilk akla gelen ocakbaşları oldu. Dilediğiniz et türünün odun ateşinde pişirildiği ocakbaşları, ya da kıymanın incecik pide üzerinde fırınlandığı lahmacun salonları. Hemen hemen her semtin nadide esnaf lokantalarında pişen tas kebapları, kavurmalar…

Peki, bu kadar geniş bir et kültürüne ve et yemeklerine sahipken, neden steakhouse’lar bu kadar ilgi görmüş olabilir?

Başka bir sunum

Steakhouse’ların bu kadar sevilmesindeki ilk sebep sunum. Evet, birçok insan için ilginç gelebilir ama bu güçlü bir neden. Steakhouse’ların en popüler isimleri, zaman içerisinde ekranların da yüzü oldular. Ünlü isimlerin gittiği steakhouse’lar magazin programlarında çıktı. O usta isimlerin etleri kesme biçimleri, tabağa koydukları hallerini hep televizyonlardan izledik.

Zaman içerisinde bu sunumlar bambaşka hal aldı. Nusret adında bir et uzmanı yaptığı şovları sosyal medyada paylaşmaya başladı. Bu şovlar tüm dünyaya yayıldı. İnsanların Nusret’e ilgileri arttıkça, steakhouse’lara da ilgileri arttı.

Ancak tüm bunlar etin nasıl kesildiği, nasıl servis edildiği ile ilgili değildir. Etlerin yanında gelen soslar, ekstra yiyecekler, etlerin pişirilme biçimi insanları çok etkiledi. Hep yediğimiz mezelerden farklı olan bu mezeler insanların damak zevkine hitap etti.

Başka bir tarif

Eti hep aynı tarzda yedik yıllarca. Evet bunlar çok lezzetli ve vazgeçilmez tatlar. Ama hep aynı et yemeklerine bu kadar alışmışken, hem et yediğimiz hem de farklı tatlar aldığımız tariflere ilgi göstermek de çok normal. Etler artık o bildik şekillerde, bildik yiyeceklerle pişirilmiyor ve adını daha önce duymadığımız bu lezzetler herkesi cezbediyor. Eski köye yeni adet gelmedi belki ama eski tatlar kadar yeni tatlar da sevildi.

Steakhouse’ların ömrü ne kadar olur bilinmez. Ama et seven bir toplum olarak, her yeni tadın da soframızda yeri olacağı kesin gibi duruyor.