Eti Az mı Çok mu Pişirmek Gerekir?

Evimizde et pişirirken nasıl pişirmemiz gerektiğini kara kara düşünürüz ya da bir et restoranına gittiğimizde bir karar vermemiz gerekir. Et az mı, yoksa çok mu pişmiş olsun? Ülkemizde genel yönelim etin çok pişmiş olması yönünde. Türkiye’de insanlar etin az pişmesini istemezler. Gerek beyaz et, gerek pembe et gerekse de kırmızı et de çok pişmiş severiz. Herhangi bir yerde verdiğimiz sipariş az pişmiş gelirse geri göndeririz. Çünkü kanlı canlı duran et baş düşmanımızdır. Ancak et pişirme ustalarının tavsiyesi ise tam tersidir. Zaten salamura et kavramına da pek yakın değilizdir, tıpkı uzak doğulular gibi. Bizde et ızgara da, tava da ve fırın da çok pişmeli en kötü ihtimalle orta pişmiş olmalıdır. Et türlerinde kırmızılar kırmızı çizgimizdir.

Aslında etin tadından çok bizi iğreti eden şey, az pişmiş etin içindeki kandır. Toplum olarak kan ve kanlı şeyleri sevmeyiz. Ama uzmanlar bu konuda farklı şeyler söylemektedir. Aslında bizim kan sandığımız şey kan değil, kırmızı ete kırmızılığını veren myoglobindir. “Miyoglobin; genel olarak omurgalılar da ki ve hemen hemen tüm memelilerdeki kas dokusunda bulunan demir ve oksijen bağlayıcı bir proteindir. ” Yani kırmızı ete kırmızılığın veren proteindir ve inanılmaz faydalıdır. Biz et yerken bu maddenin dokusunu bozmadan yiyebilirsek eğer, etten maksimum fayda sağlayabiliriz.

Eti olması gerektiğinden fazla pişirdiğimizde bu madde yanmaya başlar ve kahverengileşir. Aslında aynı madde renk değiştirmiş ancak sahip olduğu besin değerini de kaybetmiştir.

Et çok piştiği zaman içindeki suyu kaybeder. Hatta bazen pişirmeyi abarttığınızda et taş gibi olur. Bundaki temel sorun etin içindeki suyu kaybetmesidir. Az pişirilen et de içindeki suyu tutar ve yumuşacık olur. Sadece yumuşaklık değil içindeki vitamin ve proteinleri de korur.

Eğer bu zamana kadar az pişmiş et yemiyorsanız ve bu yazı fikrinizi değiştirdiyse damak zevkinizi yavaş yavaş değiştirin. Bunun için de evde yaptığınız et yemekleriniz de de pişme süresini azaltın. Yavaş yavaş etlerinizi daha az pişirin. Süreç içerisinde bu tatlara alışan damağınız artık az pişmiş ete de alışacaktır.