Et Çeşitleri Nelerdir?

Etlerin dilinden anlamıyorsanız ama kasaba gittiğinizde hayal ettiğiniz eti almak istiyorsanız neler yapmanız gerekir? Bir et restoranında yemek seçerken, menüde gördüğünüz isimleri tanımanız gerekiyorsa hemen Google‘a mı sarılıyorsunuz? Tüm bu sorunlarınıza bir çözüm geldi. Şu an okuduğunuz bu rehber size et çeşitlerini anlatacak.

Antrikot

Antrikot dananın göğüs ile omurgası üzerinden başlayan ve boynunda sona eren bölgesinden elde edilir. Antrikotu lezzetli yapan da bu kısımdaki etlerin yağ oranıdır. Az yağlı çok etli ve yumuşak olan bu kısım, pişirmesi de basit olan kısımlardandır.

Antrikotun omurga kemikleri ile kesilmiş parçası da zaten pirzoladır. Pirzolayı tatmayan ve tadıp da sevmeyen yoktur.

Biftek

Biftek ise hayvanın yanlarının kuyruk kısmına yakın tarafından alınır. Daha kalın ama yumuşak bir et çeşidi olan biftek, tereyağı ve baharatla pişirilmeye oldukça müsaittir. Eğer kalın bifteği ince dilimlerseniz fileto elde edersiniz. Kurutulmuş et için de ideal olan bölgelerden biridir.

Bonfile

Dana eti etlerin en lezzetlisi ise, bu etin de belki şahı bonfiledir. Bonfile, bir danayı hayalinizde çizseniz tam ortadaki çizgiye denk gelir. Yani dananın en etli yeri ve en yumuşak kısmıdır. Bonfile bir nevi tam et demektir. Bonfileden birçok türde et yapabilirsiniz. Dilimlerinize göre değişir. Aynı zamanda bonfile etinden farklı yemekler de yapılabilir.

Kontrfile

Bonfilenin tam üstünde yer alan kontrfile de aynı lezzeti taşır. Onu bonfileden ayıran ise hayvanın omurgasına yakın tarafta olmasıdır. Yani içinde hem et, hem de kemik bulunur. Kemiğin tadıyla beraber bir et yemek istiyorsanız kontrfile tercihiniz olabilir.

Nuar

Nuar, hayvanın kuyruk bölgesine yakın bir yerindeki ete verilen isimdir. Nuar eti dananın belki de en yağsız kısmıdır. Bundan dolayı yağsız et yemek isteyenlerin birinci tercihidir. Rosto yemeğinde de tercih edilen bu kısım, Türk mutfağındaki birçok yemeğin de ana maddesidir.

Şişlik

Türk mutfağından tanıdığımız ve şiş kebap olarak bildiğimiz et türüne şişlik denir. Bu bölüm dananın arka bacağının biraz üst kısmında yer alır. Biraz yağ, biraz ettir.

Sotelik Kuşbaşı

Sotelik kuşbaşı et, kasaplardan en çok aldığımız ve her türlü yemekte kullandığımız ettir. Hayvanın boynu ile ön bacakları arasındaki kısmından elde edilir.