Dünya Etten Vazgeçmiyor

Dünya genelinde araştırma yapan ve dünya geneline hizmet veren araştırma şirketi Ipsos’un yaptığı bir araştırma, ilginç gerçekleri ortaya çıkardı. İçinde Türkiye’nin de bulunduğu yirmi dokuz ülkenin araştırmada yemek yeme alışkanlıkları, yönelimleri, gıda tercihleri, diyet programları ve gıdanın geleceği konuları üzerinden sorular soruldu. Ipsos Global Advisor araştırmasının ilginç verileri sizlerle.

Türkiye’nin et tutkusu

Son yıllarda artan vejetaryen, yani hayvansal gıdalar dışında beslenme alışkanlığına rağmen hala et yemek daha çok tercih edilmekte. Türkiye de bu küresel eğilime uyuyor. Yirmi dokuz ülkeden gelen katılımcılara “Et mi, bitkisel beslenme mi tercihiniz olur?” sorusu soruldu. Bu soruya cevap verenlerin yüzde 42’si bitkisel beslenmeyi tercih ediyor. Yüzde 51’lik kısım ise etten vazgeçmiyor. Yüzde 7’si bu konuda kararsız kalıyor. Bu daha çok et yiyen ama bitkisel beslenmeyi de doğru bulan kişilerin verdiği bir cevap olabilir.

Yirmi dokuz ülkenin ortalaması böyleyken Türkiye’nin ortalaması biraz daha farklı. Türkiye’de et tercihi ezici bir üstünlük kuruyor. Katılımcıların yüzde 61’i eti, bitkisel beslenmeye tercih ediyorlar. Öyle ki, diyet programlarını da et içeren programlardan tercih ediyorlar.

Araştırmaya katılan 29 farklı ülkeden 20 binden fazla kişi, “Herhangi kırmızı et, tavuk veya balık yememeyi tercih ederim” ifadesinde bulundu. Bu kişilerin yüzde 75’i, yine eti tercih ettiklerini ve bu ifadeye katılmadığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 21’i bitkisel beslenmeyi tercih ediyorlar. 29 ülkedeki katılımcılardan Hindistan’da yaşayanların yüzde 56’sı vejetaryen beslenmeyi tercih ediyorlar. Bu da beklendik bir sonuç. Bitkisel beslenme hayat tarzları içinde yer alan Hintliler, et yemeyi tercih etmiyorlar.

Son yılların trendi: yerel yemekler

Son yıllarda ülkemizde her ne kadar steakhouse gibi, yabancı tatlılar gibi yeni yemek kültürleri popüler de olsa insanların tercihlerinin yerel yemeklere dönüşü de görülüyor. Yapılan araştırmaya göre Türk insanlarının yüzde 73’ü ülkemizde üretilen gıdaları ve Türk mutfağını tercih ediyor. Bunda özellikle fabrikasyon ürünlere duyulan güvensizliğin etkisi olduğu, ya da Türkiye’nin topraklarında üretilen yiyeceklere karşı güvenin etkisi olduğu düşünülüyor.

Katılımcıların yüzde 32’si sadece evde yemek yapmayı tercih ettiklerini belirtiyor ve bu kişilerin yanında yüzde 8’i de önlerindeki sene evde yemek hazırlayacaklarını belirtiyor.