Yeni Nesil Ödül: Steak House

Eskiden arkadaşlar arasında hangi oyun oynanırsa oynansın, iddialar hep baklava üzerine girilirdi. Şimdi işler değişti, artık insanlar bir tepsi baklava yerine kişi başı steak house yemeği tercih ediyorlar. Kültür değişiyor ve insanlar da buna ayak uyduruyorlar. Son moda trend baklava yerine steak house’da bir porsiyon hamburger, pirzola ve diğer yiyecekler için iddiaya girmek.

Türkiye’deki en yaygın futbol sahaları halı sahalardır. Bunlara çim saha da denir, ama halk arasında genel ismi halı sahadır. Kapalı ve açık olarak halı sahalar ikiye ayrılır. Bunların özellikle kapalıları akşam üstü ve gece maç yapmak için çok müsaittir. Çünkü bu sahaların uygun aydınlatma sistemleri vardır. Türkiye’de erkekler için en eğlenceli akşam aktivitesi nedir diye anket yapılsa ilk üçte “akşam halı saha maçı” yer alır.

Karanlıkta, işten çıkmış erkekler en yakın arkadaşları ile oluşturdukları ve kolay kolay da bozmadıkları takımları ile kıyasıya mücadele ederler. Bu takımlarda kimi zaman tek bir atletik kişi bile olmaz. Ama hırs ve mücadele son noktadadır.

Halı saha maçları öyle spor olsun diye de yapılmaz. Ucunda mutlaka bir ödül veya ceza vardır. Genellikle şerbetli tatlılar üzerine yapılan oyunlar, gece eğlencesinin en tatlı kısmıdır. Ölesiye yorulan bedenler galibiyet ve mağlubiyet neticesinde bir teselli ya da tebrik arar. Mağlup gelen takımın cezası kendi ceplerinden çıkan paralarla alınan baklava ya da başka bir tatlı olur. Galip gelen ise bedavaya yediği tatlının tadına varır.

Ama son haberler bu kültürün değiştiğini gösteriyor. Yorgun ve aç bedenler soluğu tatlıcılarda değil steak house’lar da alıyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda bu furyanın çığ gibi büyüdüğünü görüyoruz. Bir grup erkek ıslak saçları ile steak house’lar da hamburgerlerini, bifteklerini iştahla yiyorlar.

Değişen yemek kültürümüzün etkilemediği yer yok gibi. Tatlının yerini lezzetli çedar peynirler, soğan halkaları ve eşsiz soslarla hazırlanmış hamburgerler çoktan almış görünüyor. Steak house restoranların sadece akşam yemekleri, öğlen arası keyiflerinin yerini değil, yılların alışkanlıklarını da değiştirdiği görünüyor. Kebapçılar bu durumdan rahatsızken steak house sahiplerinden mutluluk haberleri geliyor.